کویر مصر ، خیلی دور، خیلی نزدیک
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
کویر مصر ، خیلی دور، خیلی نزدیک

در ابتدای ورود به روستای مصر، خانه‌هایی با سقف گنبدی و درهای چوبی به استقبال‌مان می‌آیند و مانند ساکنان خون‌گرم و مهربان‌شان، مسافران را با روی گشاده می‌پذیرند. با عبور از مقابل این خانه‌ها می‌توانیم بوی خوش غذاهای سنتی این منطقه را به جان بکشیم. معروف‌ترین این غذا ها کباب شتر، کالجوش و آبگوشت محلی به نام لاخولی است. مردم روستا تا پیش از رونق گردشگری به زراعت و دام‌پروری مشغول بودند و به مرور و با افزایش مسافران کویر به فعالیت‌های دیگر پرداختند.

روستای مصر در جوار کویر ۳روستای مصر در جوار کویر

آنچه از خاک مصر بر می‌آید

در دل خاک این روستا طعم‌ و رنگ‌های متفاوتی متولد می‌شوند که از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به انار و خرمای روستای مصر اشاره کرد.

روستای مصر در جوار کویر ۱روستای مصر در جوار کویر

چرا نامش مصر است؟

شاید بسیاری از گردشگران با شنیدن نام این کویر، کمی شوکه شوند و در ابتدا تصور کنند که کویر مصر در کشور دیگری واقع شده است. اما باید بدانید که نام کویر مصر از روی روستایی گرفته شده که در نزدیکی همین کویر قرار دارد. در مورد نام این روستا هم داستانی بسیار زیبا وجود دارد که بهتر است آن را بدانید. این روستا در حاشیه کویر است و همواره دست به گریبان کم آبی بوده. در گذشته، فردی به نام یوسف که از اهالی همین روستا بود، اقدام به حفر چاهی عمیق با دستگاه‌های دیزلی کرد. این چاه به صورت موقتی آب منطقه را تامین نمود اما پس از مدتی دوباره خشک شد.

به همین خاطر یوسف مجددا دست به کار شد و چاهی عمیق‌تر را حفر کرد. چاه دوم مدت‌های طولانی آب این روستا را تامین کرده و باعث آبادانی هرچه بیشتر منطقه شد. به همین خاطر، روستاهای اطراف، این منطقه را روستای چاه دراز نامیدند. یوسف که این نام را برای روستای خود نمی‌پسندید، از اهالی منطقه خواست تا به حرمت نامش که از حضرت یوسف گرفته شده و سختی‌هایی که این حضرت در کشور مصر متحمل شدند، نام این روستا را نیز روستای مصر بگذارند. اهالی منطقه هم درخواست او را پذیرفتند و از آن پس این روستا به نام روستای مصر و کویر اطراف آن نیز به نام کویر مصر شناخته شد.

کویر مصرکویر مصر

پیش به‌سوی تابلوی بی‌انتهای کویر مصر

از روستا و مردمانش که فاصله بگیریم، در آن نقطه‌ای که سقف خانه‌ها از نظر ناپدید می‌شوند، در مقابل چشم‌هایمان پهنه‌ای وسیع از پیوند آسمان و شن، پله پله چیده می‌شود. اینجا کویر مصر است، جادوی آرام‌بخش طبیعت!

تصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصرتصویر بی انتهای شنزارهای کویر مصر

امکانات کویر مصر

روستای مصر به دلیل وجود کویر اطراف خود، همواره میزبان گردشگران زیادی است. به همین خاطر، امکانات رفاهی نسبتا کاملی در این روستا قرار دارد. معمولا کسانی که قصد تفریح در کویر مصر را دارند، از امکانات رفاهی و خدماتی روستای مصر استفاده می‌کنند. شما می‌توانید از سوپر مارکت‌های داخل روستا خرید کنید یا حتی به صورت رایگان از سرویس‌های بهداشتی این روستا استفاده نمایید. اما باید بدانید که در کویر مصر نیز اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی مختلفی وجود دارند که می‌توانید شب را در آنجا سحر کنید و از امکانات رفاهی و خدماتی آنها نیز استفاده نمایید. همچنین باید بدانید که کمپ‌های تفریحی متنوعی نیز در دل کویر وجود دارند. این کمپ‌ها تفریحات مختلفی مثل آفرود سواری یا کرایه موتورهای چهار چرخ را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهند.

سرگرمی‌های کویری ، خاطره‌ شادی‌ها در کویر مصر

کویر مصر آنقدر سرگرمی و راز در دل خود دارد که می‌توانید روزهایی طولانی را به آن اختصاص دهید و حتی در لحظه‌ بازگشت دلتنگ آن شوید. اما برای اینکه کویر را کشف کنیم باید بدانیم چه کارهایی را می‌توانیم انجام دهیم و برای آن‌ها برنامه‌ای دقیق بچینیم.

سرگرمی های کویرسرگرمی های کویر

پیاده‌روی روی شن‌های داغ، بی‌فاصله با تن کویر

قبل از هرکاری پاهایتان را از حصار کفش‌ها رها کنید تا حرکت نرم دانه‌های ریز و سبک شن را زیر پاها احساس کنید. قدم‌های آرام‌تان را به تن کویر بکشید و از بازی دانه‌های شن زیر پاها و بین انگشت‌ها لذت ببرید. گرمای شن‌ها از کف پا حرکت می‌کند و شما با کویر مصر یکی می‌شوید.

توجه داشته باشید که برای این پیاده‌روی انرژی زیادی لازم دارید؛ چرا که انرژی مورد نیاز برای یک کیلومتر پیاده‌روی شن، سه برابر یک پیاده‌روی معمولی است.

لذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوستلذت حس گرمای دانه‌های شن زیر پوست

تعداد بازدید از این مطلب: 14
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
می توانید دیدگاه خود را بنویسیدتعداد صفحات : 53