کویر و بیابان های ایران
مطالب پر بازدید
مطالب تصادفی
کویر و بیابان های ایران

بهترین و معروف ترین کویرهای ایران

شاید برای بسیاری از شما جالب باشد تا با بهترین و معروف ترین کویرهای ایران آشنا شوید و بدانید هر یک در کدام گوشه از سرزمین پهناورمان ایران قرار گرفته اند؟ یا اینکه علاقه‌مند باشید از کویرهای بزرگ ایران اطلاعاتی به دست بیاورید و بدانید بهترین کویر برای مسافرت در ایران کجاست؟ به همین جهت امروز در عصر طب بین الملل سراغ بهترین و معروف ترین کویرها و بیابان های ایران می رویم تا در مروری سریع با ویژگی ها، امکانات و تفریحاتی که در آنها وجود دارد بیشتر آشنا شویم.

دشت لوت

دشت لوت نام دشتی بیابانی با وسعت حدود ۱۷۵ هزار کیلومتر در جنوب شرقی ایران است که ۱۰ درصد از وسعت کشورمان را شامل می شود. این دشت بخشی‌هایی از استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را در بر گرفته و عنوان بیست و هفتمین بیابان بزرگ جهان را به خود اختصاص داده است.

دشت لوت از جمله مناطق فراگرم و خشک جهان می دانند و هسته آن در سال های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۶، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ گرم‌ترین نقطه بر سطح کره زمین بوده و دانشمندان رنگ تیره و خشکی سطح آن را علت این دمای بالا دانسته اند.

این کویر منطقه ای شگفت انگیز است و چنین جاذبه های حیرت انگیزی را می توان در آن دید: بزرگترین شهر کلوخی جهان، مرتفع‌ترین هرم های ماسه‌ای دنیا با حداکثر ارتفاع ۴۸۰ متر، ۴۰ مخروط آتشفشان کواترنر، پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه‌ای روشن تا خاکستری و سیاه، دشت‌ هایی از گدازه های بازالتی چاله چاله، پهنه‌های شنی مواج، بزرگ‌ترین تپه‌های شنی پوشیده از گیاه جهان، پهنه هایی به شکل چندضلعی‌های متعدد و …

کویر مرنجاب اصفهان

جاده را که به آخر رساندید به کاروانسرای شاه عباسی می رسید که به نوعی مروارید این کویر زیبا هم هست و زمانی استراحتگاه تاجرانی بوده که از طریق جاده ابریشم، به سرزمین های دور می رفتند؛ کاروانسرایی با برج و باروهای بسیار بلند که اطرافش با شن های طلایی رنگ کویر احاطه شده است و امروز در قالب یک اقامتگاه سنتی از مسافران میزبانی می کند. هر چه از کاروانسرا دورتر شوید بیشتر خود را غرق این دریای بی پایان شنی می بینید که در برخی جاهایش مملو از درختان تاغ است، آن قدر انبوه که به آن ها جنگل های تاغ هم می گویند. اگر کمی به تپه های شنی دقت کنید شاید رد پای حیوانات کویری مثل گربه های و روباه های شنی را هم ببنید که لحظه ای برای شکار از مکان امن خود بیرون آمده اند.

شاید بتوان این کویر را قلب کویر های ایران نامید چرا که در مرکزی ترین قسمت بیابان های ایران قرار گرفته است و البته به خاطر نزدیکی به پایتخت و ویژگی های مناسب جغرافیایی، داشتن فضایی امن و اعتدال نسبی آب و هوایی فضایی مناسب برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری های بلند مدت است.

در مجموع باید گفت که زیبایی های این کویر تمام نشدنی است؛ تپه‌های شنی بلند، دریاچه نمک بی نظیر و جزیره سرگردانی که در وسط دریاچه قرار دارد همه و همه به زیبایی های این کویر می افزاید.

تعداد بازدید از این مطلب: 12
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
می توانید دیدگاه خود را بنویسیدتعداد صفحات : 53